Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka dla żłobka lub przedszkola

Szanowni Rodzice!
Początek września to czas, kiedy zwyczajowo zwracacie się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka, którego żłobki i przedszkola domagają się w sytuacji, gdy dziecko rozpoczyna edukację w danej placówce lub gdy wraca do niej po dłuższej nieobecności (spowodowanej np. infekcją).
Najważniejsze informacje na ten temat przygotowaliśmy dla Państwa odpowiadając na trzy najważniejsze pytania:

  • Czy żłobek/przedszkole ma prawo żądać takiego zaświadczenia?
    Tak, ale – choć jest to żądanie bardzo rozsądne – nie wynika ono z obowiązujących w Polsce przepisów prawa. Zwykle żądanie to uregulowane jest wewnętrznymi statutami i regulaminami lub jest tylko zwyczajem przyjętym w danej placówce.

 

  • Czy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz pediatra, lekarz rodzinny) musi takie zaświadczenie wystawić?
    Nie. Zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka dla żłobka/przedszkola dla powyższych celów nie znajduje się na liście świadczeń, jakie przysługują osobom korzystającym z publicznej opieki zdrowotnej, dlatego lekarz nie ma obowiązku go wystawiać /ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w swym art. 16 ust. 1 pkt 1 /, o czym od kilku lat sukcesywnie przypominamy lokalnym placówkom edukacyjno-opiekuńczym.
    W tym roku, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, w sposób wyjątkowo stanowczy odradzamy Państwu wizyty w przychodni zdrowia w celu uzyskania zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka w wyżej wymienionych celach. W Sante Clinic zaświadczenia takie nie będą wystawiane.

 

  • Co proponujemy?
    Zachęcamy Rodziców do skonsultowania treści zaświadczenia o stanie zdrowia dziecka, jakie jest wymagane oraz do samodzielnego sporządzenia oświadczenia.
    Oczywiście apelujemy, aby do tak przekazywanej informacji podejść w sposób rozsądny i odpowiedzialny. Proszę pamiętać, że wszelkie infekcje (zarówno te w fazie początkowej, jak i końcowej) stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Państwa dziecka oraz innych przedszkolaków/żłobkowiczów. W przypadku przebytej choroby warto skorzystać z porady/teleporady pediatry, który doradzi Państwu czy i jak długo po zakończeniu infekcji dziecko powinno pozostawać w domu w celu nabrania odporności lub uniknięcia ryzyka przenoszenia choroby na inne dzieci.

 

Mamy nadzieję, że Rodzice oraz kierownictwo żłobków i przedszkoli, w obliczu trwającego zagrożenia epidemicznego, takie rozwiązanie – eliminujące ryzyko zakażenia związane z przebywaniem w miejscu publicznym, w tym w szczególności w miejscu, do którego zgłaszają się osoby z różnymi dolegliwościami chorobowymi, zostanie przez Państwa docenione i zaakceptowane.



POZ AOS